chwilowki

Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu 2015 - 19 listopada

Święto to przypada  zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).Celem tych  akcji jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz ukazanie korzyści z życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

W Polsce prawie 9 milionów osób codziennie pali tytoń, 1,1 miliona pali okazjonalnie. Z powodu palenia tytoniu w naszym kraju umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób, a używanie tytoniu zabija ok. 5,2 milionów ludzi na całym świecie w ciągu roku.Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów są trujące dla organizmu!

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie. Warto już dziś pomyśleć o zdrowiu swoim i swoich najbliższych.  Pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 

 

Kontakt

Punkt informacyjny: 
tel/fax. (+48 14)612 32 34, 612 39 47, 612 39 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni