chwilowki

Barszcz Sosnowskiego - Unikaj Kontaktu

Barszcz  Sosnowskiego, to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany do uprawy jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane.

Można go rozpoznać po okazałych  wymiarach, niektóre rośliny dorastają  nawet do czterech metrów wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w potężny biały baldach. Szybko się rozprzestrzenia ponieważ ma ogromną zdolność do regeneracji, a wielka ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  ostrzega przed bezpośrednim kontaktem z rośliną o nazwie barszcz Sosnowskiego ponieważ roślina ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza.

Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry lub innych objawów należy zgłosić się o pomoc do najbliższej placówki służby zdrowia.

Pliki do pobrania
Download this file (Ulotka kleszcze.pdf)Ulotka kleszcze.pdf

Kontakt

Punkt informacyjny: 
tel/fax. (+48 14)612 32 34, 612 39 47, 612 39 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni