chwilowki

Komunikaty

Borelioza problemem XXI wieku

Na terenie Polski w ostatnich latach odnotowuje się tendencję wzrostową zachorowań na boreliozę.Temat wciąż jest dość kontrowersyjny jeśli chodzi o diagnostykę tego problemu, jak również powstaje wokół niego sporo mitów dotyczących możliwości zakażenia, testów diagnostycznych czy leczenia.

Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna zorganizowała szkolenie przeprowadzone w dwóch edycjach, skierowane do nauczycieli, pedagogów, pielęgniarek szkolnych,  które poświęcone było zgłębieniu tej tematyki.Na szkoleniu uczestnicy poznali definicje, etiologię i rozpoznanie boreliozy. Dowiedzieli się o metodach leczenie opartych na dowodach naukowych. Zapoznali się również z postepowaniem profilaktycznym, zgłaszaniem boreliozy jako choroby zawodowej oraz zostali zapoznani z obrazem statystycznym boreliozy.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zorganizowano punkt promocji zdrowia.  Osoby palące tytoń mogły skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, rozdawano materiały oświatowo - zdrowotne, udzielano porad dotyczących zdrowego stylu życia. Mówiono o korzyściach związanych z odstawieniem papierosów, których jest naprawdę dużo. Kiedy rzucamy palenie organizm zaczyna się stopniowo regenerować i naprawiać szkody wyrządzone przez toksyny. Dzięki temu przede wszystkim zmniejsza się ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób.

Komunikat: 27 grudnia 2019r. dniem wolnym od pracy w PSSE w Bochni

Informacja o dodatkowym dniu wolnym od pracy i dniu pracującym w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bochni

 

Informujemy, iż na podstawie Zarządzenia Nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019 r. w sprawie ustalenia dnia 27 grudnia 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej (znak: P-130-21-19):

1.       dniem wolnym od pracy dla pracowników PSSE w Bochni jest dzień:

          - 27 grudnia 2019r. (piątek) – w tym dniu PSSE w Bochni będzie nieczynna;

2.       dniem pracującym dla pracowników PSSE w Bochni jest dzień:

          -14 grudnia 2019 r. (sobota) – w tym dniu PSSE w Bochni będzie czynna.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV  a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków   do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

 

 

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10 dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

 

 

Pliki do pobrania
Download this file (Informacja-edukacyjna.pdf)Informacja-edukacyjna.pdf

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest  zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem również inne kraje. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzimy od 1991 roku.

W ramach akcji promującej rzucenie palenia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni zaprasza 26 listopada 2019 roku w godzinach 10:00 – 12:00 do siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Konstytucji 3 Maja 5, 32-700 Bochnia, gdzie zorganizowany będzie punkt promocji zdrowia. Osoby palące tytoń będą mogły skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Prowadzona będzie również dystrybucja materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia tytoniu.

Żłobki i kluby dziecięce - poradnik GIS.

Poradnik Głównego Inspektora Sanitarnego "Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych - Aspekty higieniczne i zdrowotne".

Materiał zamieszczony w załączniku.

Zródło: strona internetowa Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod linkiem - https://gis.gov.pl/zdrowie/akty-prawne-wymagania-dotyczace-zlobkow/

 

Pliki do pobrania
Download this file (PORADNIK-GIS.pdf)PORADNIK-GIS.pdf

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny: 
tel/fax. (+48 14)612 32 34, 612 39 47, 612 39 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni