chwilowki

KOMARY

Poczynając od maja, a kończąc w październiku, komary dają się we znaki, zwłaszcza o zachodzie słońca. Psują przyjemność odpoczynku na tarasie czy balkonie, a ich uporczywe brzęczenie przeszkadza spać nawet największym śpiochom.

Nie uchroni się przed nimi żaden miłośnik leśnego spaceru, uczestnik grilla czy pikniku. Spotkanie z komarami to nic miłego – wiedzą o tym wędkarze, grzybiarze i inni miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu.


W Polsce spotyka się 40 gatunków komarów. Z wiatrem potrafią pokonać odległość 400 kilometrów! Komary znajdą nas bez trudu. Wabi je podwyższone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas w powietrzu, kwas mlekowy oraz inne składniki potu, przez co chętnie atakują skórę spoconą i o podwyższonej ciepłocie.

Najpopularniejsze w Polsce, małe bzyczące komary Culex pipiens są bardzo dokuczliwe. Samce komarów żywią się sokami roślin, to samice potrzebują krwi jako źródło białka koniecznego do rozwoju jajników.

Ból, świąd i pieczenie skóry wywołuje ślina zawierająca substancje antykrzepliwe. Wydzielina ta dostaje się do skóry przez kłujkę komara, który zdolny jest przebić nią nawet ubranie. Piekący ból, a nawet pęcherze na skórze mogą trwać do kilku godzin do paru dni. U małych dzieci liczne ukłucia mogą wywoływać złe samopoczucie oraz stany podgorączkowe.

Przed dorosłymi, głodnymi komarami można się jednak uchronić. Skuteczne są gęste siatki w oknach oraz moskitiery, przez które owady się nie prześlizgną. Możliwe jest stosowanie repelentów, jednak w niektórych przypadkach mogą one wywoływać reakcje alergiczne. Są przeciwwskazane u alergików oraz dzieci do trzech lat. Stosować należy jedynie takie repelenty, które są dopuszczone do obrotu na terenie Polski.

Wśród naturalnych metod wymienia się olejki eteryczne np. z trawy cytrynowej, który odstrasza również meszki, goździkowy, z mięty pieprzowej, geranium, lawendy czy bazyliowy. Po zmieszaniu ze zwykłym olejem lub alkoholem można nimi spryskać włosy lub ubranie. Te krwiożercze owady stronią też od zapachu pelargonii, eukaliptusa, cytryny – zatem stosujmy świece, kadzidełka, odświeżacze powietrza właśnie o takim aromacie. Można także posadzić te rośliny w ogródku lub w doniczkach w mieszkaniu. Gdy przebywasz na tarasie czy w ogrodzie, odstraszysz komary paląc świece lub spirale przeciwkomarowe (np. z olejkiem cytronellowym).

Kontakt

Punkt informacyjny: 
tel/fax. (+48 14)612 32 34, 612 39 47, 612 39 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni