chwilowki

Komunikaty

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

   W związku z dniami wolnymi przypadającymi na 1 i 3 maja 2018r.  PSSE w Bochni informuję, iż w celu zachowania postępowania zgodnego  z procedurami badawczymi przez Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału do badań w dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2018r.

Światowy Dzień Zdrowia

„Zdrowie dla wszystkich” to hasło, które przyświeca obchodom Światowego Dnia Zdrowia w 2018 roku. Sentencja ta jest wizją, która towarzyszy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już od ponad 70 lat. Przekonanie, że wszyscy luzie powinni mieć możliwość osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu zdrowia powoduje, że tegoroczne święto mocno koncentruje się na temacie Powszechnej Opieki Zdrowotnej.

„Zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”.  – definicja zdrowia wg Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO nawołuje, aby podjąć kroki mające na celu zapewnienie wszystkim i wszędzie dostęp do usług zdrowotnych wysokiej jakości bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego dla osoby korzystającej ze świadczeń. Nadal bowiem znaczna część ludzi na świecie nie otrzymuje niezbędnych usług zdrowotnych. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia ma na celu podkreślenie potrzeby dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej bez dyskryminacji czy stawania przed wyborem: zdrowie czy inne potrzeby życiowe. Universal Health Coverage: Everyone, Everywhere – to slogan, który towarzyszy tegorocznym obchodom, co oznacza – Powszechna  opieka zdrowotna: wszędzie, dla każdego. Cytując dyrektora generalnego WHO „(…) Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupnem leków, a kupnem jedzenia.”

Światowa Organizacja Zdrowia począwszy od 7 kwietnia planuje szereg działań służących poprawie zdrowia wszystkich ludzi na świecie. WHO będzie starało się inspirować, motywować i kierować interesariuszami, aby podejmowali działania mające na celu poprawę dostępu do świadczeń. Kraje, które inwestują w powszechną opiekę zdrowotną tak naprawdę inwestują w ludzi poprawiając ich zdrowie, a tym samym jakość i długość życia.

Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia znajduje się na stronie World Health Organization http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/campaign-essentials/en/ oraz w załączniku.

 

Olimpiada Promocji Zdrowia

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Konkurs składa się z kilku etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego.  

W etapie rejonowym po sprawdzeniu testów jak i ocenie przedstawionych akcji prozdrowotnych, najlepsi okazali się:

w kategorii I – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów: Amelia Tabor z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni z oddziałami gimnazjalnymi

w kategorii II – uczniowie szkół średnich: Kinga Wrona z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni

5 marca 2018 roku w krakowskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża odbył się etap okręgowy Olimpiady. W tym etapie pierwsze miejsce zajęła Kinga Wrona z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni, opiekun: Elżbieta Madej, Marta Jaroszewska.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań

   W związku z organizacją pracy w Dziale Laboratoryjnym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w okresie przedświątecznym  PSSE w Bochni informuje, iż w celu zachowania postępowania zgodnego  z procedurami badawczymi, wstrzymane zostanie przyjmowanie próbek kału do badań w dniu 28.03.2018r.

Zaszczep swoje dziecko przeciwko pneumokokom – akcja bezpłatnego szczepienia!

Minister Zdrowia oraz działający pod jego auspicjami Główny Inspektor Sanitarny zainicjowali „Akcję szczepień przeciw pneumokokom dzieci do 5 r. życia”. Adresatami akcji są dzieci z powyższej grupy wiekowej, które nie podlegają  obowiązkowi  szczepień  oraz  nie  były  zaszczepione.  Akcja  szczepień  zostanie przeprowadzona  z użyciem  szczepionki  PCV 10  Synflorix. Szczegóły przedsięwzięcia zostały szeroko opisane na stronie Ministerstwa Zdrowia, pod adresem: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/ oraz w udostępnionych Państwu poniżej komunikatach – Komunikat I (dla Rodziców i Opiekunów) i Komunikat II (dla Świadczeniodawców)

 

 

Pliki do pobrania
Download this file (Komunikat I.pdf)Komunikat I.pdf
Download this file (Komunikat II.pdf)Komunikat II.pdf

Informacja Państwowego Inspektora Sanitarnego w Bochni dot. ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Informacja

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni informuje, że z dniem 16 lutego 2018r. wchodzi w życie ustawa z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz. U. poz. 2111), która w prowadza ograniczenia w działalności placówek, w tym całkowity zakaz ich reklamy i promocji, zakaz korzystania z nich przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, a ponadto obowiązek informowania klientów o negatywnych skutkach ekspozycji na promieniowanie UV. Ukazało się również rozporządzenie, które określa treści wygląd tabliczki ostrzegawczej. Powinna ona zawisnąć w widocznym miejscu już od dnia wejścia w życie nowych przepisów:

Ustawa wprowadza:

- całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium (art. 4 ustawy). Oznacza to, że nie będzie można polecać swoich usług w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych; na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych; środkach usług informatycznych (np. na portalach internetowych)

-zakaz udostępniania solarium małoletnim. Niedozwolone będzie udostępnianie usług osobom małoletnim, czyli takim, które nie ukończyły 18 roku życia. Zgodnie z art. 5 ust.2 w przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoba udostępniająca solarium uprawniona jest do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. W myśl art. 5 ust. 3 w razie nieokazania dokumentu, o którym mowa w ust. 2, osoba udostępniająca solarium odmawia udostępnienie solarium.

-obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnych i widocznych informacji o zakazach oraz ostrzeżenie o ryzyku związanym z korzystania z solarium na tabliczkach, które muszą być sporządzone w formacie co najmniej A4, wielkimi literami oraz czcionką Times New Roman o rozmiarze co najmniej 32 pkt., z wyjątkiem informacji zawartej w nawiasie, która powinna mieć rozmiar co najmniej 22 pkt.

Kto nie zamieści tabliczki albo złamie nowe przepisy, ryzykuje karą w wysokości nawet do 50 000 zł.

Poniżej umieszczono wzór wylądu tabliczki zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom. które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

 

WZÓR

 

ZAKAZ UDOSTĘPNIANIA SOLARIUM OSOBOM,

KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 18. ROKU ŻYCIA

 

(ART. 5 UST. 1 USTAWY Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2017 R.

O  OCHRONIE ZDROWIA PRZED NASTĘPSTWAMI KORZYSTANIA Z SOLARIUM).

 

MINISTER ZDROWIA OSTRZEGA:

KORZYSTANIE Z SOLARIUM

ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA

NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY SKÓRY.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny: 
tel/fax. (+48 14)612 32 34, 612 39 47, 612 39 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni